Domowy komputer do internetu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Wskazujemy wszystkie istotne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie maszyny do użytku domowego.

Tak zwane komputery do domu to bardzo obszerna kategoria, która zawiera często niezwykle zróżnicowane konfiguracje. Dzięki temu dysponujemy sporą swobodą wyboru – oczywiście nie można kupić sprzętu, który będzie jednocześnie tani, ultra-wydajny i energooszczędny.

Ustalając priorytety, trzeba więc wziąć pod uwagę podstawowe zastosowanie nowego sprzętu. Komputery, które będą służyły głównie do przeglądania Internetu, nie muszą być wyposażone ani w najnowocześniejszy procesor, ani równie innowacyjną kartę graficzną. W ten sposób łatwo możemy spełnić kryterium dotyczące niskiej ceny. Oczywiście nie oznacza to, że należy decydować się na pierwszy-lepszy sprzęt. Jak wspomnieliśmy, wybór jest szeroki, toteż nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby wybrać maszynę dokładnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Polecane komputery

Na co zwraca uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego?

Jak wiadomo, zestawy komputerowe składają się z kilku zasadniczych podzespołów, które mają decydujący wpływ na ich wydajność, a także zakres zastosowania. Wszystko to sprawia, że warto pokrótce je omówić, a także wskazać, które rozwiązania okażą się w naszym przypadku najlepsze.

  • ProcesorZakładając, że podstawowym sposobem użytkowania komputera będzie przeglądanie stron internetowych, można stwierdzić, że inwestycja w układy o zwiększonej liczbie fizycznych rdzeni będzie nieopłacalna. Jest w tym wiele prawdy – obecne modele dwurdzeniowe spokojnie poradzą sobie z obsługą systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej i mniej wymagających programów. Jeżeli więc szukamy oszczędności, spokojnie możemy celować w układy na poziomie Intel Core i3-7100. Ich taktowanie na poziomie 4 GHz okaże się w zupełności wystarczające.
  • Karta graficzna. Nie należy ona do tych elementów, które można zignorować, jednak biorąc pod uwagę, że przeglądanie stron internetowych nie wymaga szczególnie mocnego sprzętu, można postawić na modele zintegrowane, które nie podnoszą specjalnie cen zestawów. Jeśli jednak koniecznie zależy nam na karcie dedykowanej, warto ograniczyć się do modeli wiekowych (np. sprzed dwóch-trzech lat) Ogólnie rzecz biorąc – najlepiej celować w średnią półkę, której modele wyróżniają się zazwyczaj posiadaniem 2 GB pamięci własnej.
  • Pamięć RAM. Obok procesora, jest bodaj najważniejszym elementem całej listy wymagań. W praktyce 4 GB RAM są dla większości użytkowników w zupełności wystarczające, ale warto w tym przypadku wybiec nieco w przyszłość i uwzględnić fakt, że za dwa czy trzy lata nie trzeba będzie wymieniać komputera, jeśli już teraz kupi się model z pamięcią 8 GB. Dzięki temu nasz komputer będzie w stanie nie tylko poradzić sobie z obsługą systemu operacyjnego i przeglądarki, ale również wielu programów multimedialnych i sieciowych. Zarówno obecnych, jak i tych, które jeszcze nie zostały wypuszczone.
  • Dysk SSD lub Dysk HDD. Znaleźć obecnie komputer z dyskiem o pojemności mniejszej niż 500 GB nie jest łatwo. Producenci zazwyczaj proponują dyski 1 TB i pojemniejsze. Jeśli pobrane z sieci pliki mają być przechowywane zawsze na dysku, to jest to rozsądne rozwiązanie, ale jeśli nie ma takiej konieczności albo pobierane będą głównie nieduże pliki, to większość miejsca pozostanie niewykorzystana. Wszystko wydaje się więc kwestią indywidualną, podobnie jak decyzja o wyborze typu dysku twardego. W najtańszych konfiguracjach znajdziemy modele talerzowe (HDD), które będą wystarczające w ramach standardowego użytku. Osoby chcące przyspieszyć działanie systemu, powinny zainteresować się modelami SSD i SSD M.2, które są jednak znacznie droższe.
  • Płyta główna. Traktowana jest ona często jako podzespół, którego parametry nie są szczególnie istotne, a większość użytkowników komputera traktuje ją wyłącznie jako element łączący poszczególne elementy sprzętowe. W przypadku komputera do Internetu takie podejście nie zaszkodzi, choć podczas samodzielnego składania zestawu musimy dokładnie sprawdzić, czy pozostałe parametry są z nią kompatybilne. Warto upewnić się również, jakie porty i złącza posiada płyta.
  • Pozostałe elementy. Producenci bardzo często dołączają do gotowego zestawu komputerowego preinstalowany system operacyjny, dzięki czemu nie musimy kupować go osobno. Warto jednak sprawdzić, na jaką wersję oprogramowania możemy liczyć. Kolejnymi dodatkami są zazwyczaj napędy DVD oraz czytniki kart pamięci. Nie możemy zapominać również o obudowie – komputery do Internetu często występują w kompaktowych wersjach, które doskonale sprawdzają się na małych biurkach.

Komputer do użytku domowego – jaka cena?

Normą cenową dla tego typu sprzętów wydaje się kwota 2000 złotych, jednak jeśli komputer ma służyć tylko do przeglądania stron www (z wyłączeniem gier online typu multiplayer), można szukać również w przedziale niższym.

Sposób korzystania z Internetu ma tu duże znaczenie: w przypadku najprostszych zadań, komputer może charakteryzować się mniejszą mocą obliczeniową, jeśli dodatkowo nie będzie użytkowany długo, ewentualna energooszczędność nie jest priorytetem.  Jednak dla osób planujących spędzać przed monitorem długie godziny, lepszym rozwiązaniem będzie bardziej ergonomiczny i ekonomiczny model.

Prostota jest w tym przypadku zaletą: brak konieczności aktualizacji sterowników w celu uzyskania maksymalnej wydajności, brak konieczności prowadzenia regularnych prac serwisowych i modernizacji komputerów tańszych to z pewnością zaleta. Przeglądanie Internetu nie pochłania sporych zasobów mocy obliczeniowej, a prosty komputer odwdzięczy się bezawaryjną pracą.

Wszystko to sprawia, że nasz wydatek nie będzie duży. Bez większych problemów znajdziemy maszynę nawet za 1000-1100 złotych – w tym przedziale cenowym dostępne są chociażby konfiguracje z procesorem Intel Core i3-7100, 4 GB RAM (dodatkowe kości zawsze można dokupić w przypadku braków mocy obliczeniowej, jest to koszt rzędu 160-200 złotych przy 4 GB RAM) oraz dyskiem HDD 500GB. Doskonałym na to przykładem jest model Lenovo V520s SFF.

Lepszy komputer czy laptop do Internetu?

To ważne pytanie, bo choć można znaleźć oba typy urządzeń w podobnej cenie, to ich funkcjonalność jest nieco inna. Najważniejsze różnice zebraliśmy w tabeli.

Porównanie zestawu komputerowego i laptopa pod kątem funkcjonalności w przeglądaniu stron www

KOMPUTER STACJONARNY

  • Duży pobór mocy (400 W i więcej)
  • Możliwość ergonomicznej konfiguracji zestawu
  • Możliwość rozbudowy funkcjonalności przez urządzenia peryferyjne
  • Zależność od zewnętrznego źródła zasilania
  • Łatwiejsza modernizacja zestawu w przyszłości
  • Zwykle większa wszechstronność

LAPTOP

  • Niewielka energochłonność (do 80 W, zwykle ok. 60)
  • Mniej ergonomiczna pozycja przy komputerze (monitor poniżej linii wzroku)
  • Po podłączeniu dodatkowych peryferiów laptop przestaje być przenośny
  • Możliwość pracy również przy przerwach w zasilaniu
  • Modernizacja jest często niemożliwa (zintegrowana płyta główna) lub bardzo kosztowna
  • Uniwersalność zależy wyłącznie od oprogramowania

W porównaniu nie uwzględniamy parametrów technicznych jako zależnych od konkretnych wymagań. Należy jednak zwrócić uwagę także na potrzeby specyficzne, na przykład zapewnienie komfortu akustycznego albo lepszą jakość obrazu. Tego rodzaju cechy nie są charakterystyczne dla grup sprzętu, ale dla pojedynczych modeli lub linii produktów.

Komputer do Internetu - gotowy zestaw czy składak?

To kolejna kwestia do rozstrzygnięcia. Gotowe zestawy mają tę zaletę, że po zakupie trzeba je tylko podłączyć i są gotowe do działania, natomiast kupując pojedyncze elementy, musimy liczyć się z koniecznością sprawdzenia, że zamówione części będą ze sobą współpracowały. Dobry wybór skutkuje jednak stworzeniem komputera idealnie dostosowanego do oczekiwań użytkownika – w domowych warunkach jednak użytkowników jest tylu, ilu domowników.

Komputer do przeglądania stron internetowych to sprzęt średniej klasy. Nie warto kupować najtańszego zestawu, bo ten za rok będzie nadawał się tylko do wymiany, jako że technologia internetowa również wymaga coraz więcej mocy obliczeniowej. Z drugiej jednak strony, nie ma potrzeby inwestowania w nowinki techniczne, bo w tym przypadku zapas mocy obliczeniowej będzie zbyt duży.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Monitory - Myszki - Klawiatury - Laptopy - Komputery Optimus

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.